Archív aktualit

Květen - SRDCE

V květnu je nejvíc ohroženým orgánem, a to nejen ve smyslu romanticky májovém. Je to orgán radostný i tragický, což platí nejen symbolicky, ale i fyzicky. Zatímco vlastně „ pohání“ celé tělo, každá porucha jiných orgánů se promítá do jeho funkce – například potíže s páteří, poruchy hormonální, špatný krevní obraz, nedostatek hořčíku a dalších potřebných látek apod.

DOPORUČENÍ

Začít doplňovat chybějící minerály a látky jako hořčík, vitamín E, vápník, selen. Doporučuje se sója, melasa, kakao, tmavé pečivo, pšeničné klíčky – jsou jednou z našich nejlepších potravin, a zejména pro dysfunkci  srdce jsou takřka nenahraditelné, především pro obsah celé řady chybějících základních látek, jako jsou železo, hořčík, zinek, chrom, lithium, draslík, vitamín E, třísloviny, vitamíny řady B a další.

Příprava:

1. den dáme do sklenice vodu, do ní ponoříme sítko z umělé hmoty a do sítka nasypeme 1-2 lžíce čerstvé pšenice. Voda musí být vždy odstátá.

2. den uděláme totéž s druhou sklenicí, v první vyměníme vodu.

3. den znovu totéž se třetí sklenicí, vyměníme vodu v obou předchozích.

4. den v první sklenici už budou klíčky dlouhé 3mm. Ty dáme do mixéru, přidáme trochu mléka a jednu až dvě lžíce ovesných vloček a vše rozmixujeme a ochutíme. Opakujeme denně.

Bylinné čaje – především srdečník obecný, karbinec evropský, hloh obecný, komonici lékařskou, mochnu husí – obsahuje značné množství vit. C, ale také pro srdce nezbytný selen.

Doporučuje se káva ze žaludů – Žaludovka, alternativa kávy (která se dá  koupit v bio prodejnách).

Duben – játra

jsou nejvíce ohroženým orgánem v dubnu. Žádná činnost organismu ani jednotlivých orgánů se nemůže konat bez spoluúčasti jater, žádné působení v těle (enzymy, hormony atd.) nemůže vzniknout nebo působit bez účasti jater.

Všechno, co přijmeme jako potravu, a vše, co vypijeme, prochází hltanem směrem do žaludku a následně do střev. Střeva poživatinu zpracují a z natrávené kaše absorbují výživu, která putuje do jater. Pokud je potrava chudá na výživu nebo střeva pracují nedostatečně, jsou játra podvyživená. Imunita organismu se snižuje a jsme méně odolní vůči nemocem a alergenům.

Dysfunkce jater se začíná projevovat zcela nenápadně např. pálení žáhy, občas mírně zvýšenou teplotou, alergie, podrážděností, trvalá únava, šlacho svalové potíže, pigmentové skvrny na pokožce, narušené nehty, nespavost od 1 do 3 hodin ráno.

Doporučení – okamžitě upravit stravu

dobromysl – nálev 3x denně šálek, jíst ovoce se žlutým nebo červeným zbarvením a tmavozelené listy zelenin, ale i játra všeho druhu. Pít čaj ovlivňující látkovou výměnu. Jaterní čaj od Janči.  Doplnit stravu o zinek – semena dýní. Jíst upravenou mrkev, jež je zdrojem provitamínu A, a karotenu. Nastrouhanou mrkev lehce osmažíme na rostlinném tuku dohněda a pak ji konzumujeme, můžeme i ochutit pomerančovou šťávou nebo citronem. Ostropestřec, čekanka, libeček, meduňka, měsíček, pampeliška, třezalka, ředkev, vlaštovičník, zelí.   

Použitá literatůra:

Jiří Janča -  Praktické kalendárium alternativní medicíny

vydavatelství  EMINENT 2006,  www.eminent.cz

Marie Příhodová – Regenerace speciál, reflexní terapie zima 2012, www.regenerace.cz

Březen – žlučník

v březnu je nejvíce ohrožen, i když obecně patří k nejvíce postiženým orgánům průběhu celého roku. Žlučník je důležitým orgánem, protože upozorňuje na stav jater, a tím i dalších důležitých orgánů.

Narušení jeho funkce se projevuje celou škálou potíží. Většinu z nich ani nespojujeme – například „ tenisový loket“, bolesti velkých kloubů a krční páteře. Kožní potíže (lupénka) nebo se po vypití vína či jiného alkoholu v obličeji, na krku či pažích objeví červené skvrny, které časem zmizí. Objevuje se alergie na česnek a ostré pochutiny. Mohou nastat i hormonální problémy. Nedostatek žluče ve střevech zapříčiňuje zácpu. Při odstranění žlučníku se žluč z jater  nemá kde ukládat, a tak neustále teče do střev, kde může vyvolat řadu střevních potíží a zvyšuje se riziko rakoviny.

Žlučovody – jestliže se zanesou, nemůže jimi téct ze žlučníku dostatečné množství žluče. Potom se potrava netráví, ale kvasí v dvanácterníku. To má za následek plynatost a nadýmání.

Doporučení

Vyčistit žlučovody a vyloučit přebytky černé žluče dokáže zeměžluč, Jiří Janča propagoval vlaštovičník. Tinktura z této byliny by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Marie Příhodová doporučuje ještě karbinec obsahující jód, který podporuje funkci štítné žlázy. Žlučník má nepřímí vliv na kondici šlach a úponů. Proto je vhodné pít i šťávu z mladé kopřivy nebo listů pampelišky. Odvary z léčivek se mají pít čerstvé, sušené se užívají hlavně v zimě.

Zdroj:  Marie Příhodová-Regenerace-Reflexní terapie speciál 4/2012                                        Regenerace  - 3/2013

Únor

V únoru jsou nejohroženějším orgánem ledviny.

Kromě vylučování významně působí na pohybový systém, bolesti kloubů, hlavně kolen, revma, ale i psychické poruchy. Mozek je totiž párovým orgánem ledvin.

Značně ohrožen je sluchový orgán, vzhledem k souvislosti s funkcí ledvin a pohlavních orgánů (hormonální oblasti), a to již při prvních reakcích v ledvinách, kostech a kloubech. Můžeme být náchylní k častým angínám, případně vnímáme šumění či hučení v uších, nebo trpíme na kašel a další zánětlivé procesy. Jestliže odstraníme problém s ledvinami a prostatou, zmizí i hučení v uších.

Doporučení

V zimě se doporučuje pít každé dvě hodiny sklenici horké vody, která nejen že zahřeje, ale zabrání dehydrataci.

Při prvních příznacích pít Jančův ledvinový čaj. Pijte i při úrazu kolena.

Přeslička – viz. leden

Je důležité posilovat imunitní systém (echinacea,zinek) a doplnění hořčíku s B6, vitamín D, který může dodat slunce. V zimě bychom měli co nejvíce využít slunečního svitu.

Lidé s nemocnými ledvinami by měli omezit přísun tučných bílkovin v potravě, aby bylo možno udržet v krvi nízkou hladinu močoviny. O přebytku kyseliny močové vypovídají praskající paty, případně tvořící se takzvané patní ostruhy.

Živočišný zdroj bílkovin: jen nízkotučné zdroje - libové maso, drůbež bez kůže, ryby, králík, šunka, zvěřina, vejce, bílky, nízkotučné sýry, netučný tvaroh....

Rostlinný zdroj bílkovin: výhody - většinou nízkotučné, přináší zároveň vlákninu, řadu ochranných látek rostlinného původu.



Nevýhoda – kromě sóji a sójových výrobků nemají všechny nepostradatelné aminokyseliny (jsou nazývány jako neplnohodnotné). Bohatým zdrojem jsou luštěniny, sójové boby a sójové výrobky (kostky, drť, plátky, boby, tofu), rostlinná „masa“...

Zdroj – Marie Příhodová, Regenerace – reflexní terapie, speciál 4/2012

            www.bilkoviny.cz

Leden – močový měchýř

V lednu, zejména ve druhé polovině, je tento choulostivý orgán nejvíce ohrožen. Působí na pohybový aparát a mnoha způsoby ovlivňuje psychickou sféru člověka, konkrétně mozkovou oblast. Jistě si proto zaslouží zcela mimořádnou pozornost a péči.

Kritická doba pro močový měchýř je od patnácté do sedmnácté hodiny, příznivá pak od třetí do páté hodiny ranní. Pozor! V té době člověk velice nerad vstává, pokud zrovna nemusí, ale doporučuji neodolávat obvyklému tlaku a oddávat se pohodlnosti nebo -  nedej Bože či přírodo – si hrát na hrdiny. Důsledky obojího se projeví ve velmi nevhodnou dobu!    

                 Při řezavém močení se osvědčila přeslička:

hrst dáme do hrnce s vodou, necháme přejít varem, luhujeme 20minut a poté následuje sedací koupel. Výsledky se dostavují překvapivě velmi rychle. Přesličková koupel je vhodná i pro nohy – třeba po celodenním pobytu venku na mrazu, a pokud má někdo usazenou kyselinu močovou v kloubech nohou, tyto koupele ji dokážou odbourat.

Pomůže i pámelník bílý, jde o důležitou rostlinu hlavně pro močový systém, a zejména pro močový měchýř. Rostlina bývá označována za jedovatou, ale při zachování správného dávkování nejsou žádné toxické účinky známé. Plody – bílé kuličky, užíváme čerstvé nebo sušené, denně maximálně jednu až tři kuličky, vždy po jídle. Při sušení doporučuji kuličky propíchnout, aby uschly i uvnitř. Kuličky nesmí být nahnědlé.

Při nachlazení močového měchýře se užívají stejné čaje jako při obtížích s ledvinami.

Doporučené potravinové doplňky:

Užívají se při prvních známkách pálení při močení. Začněte vitamínem C a brusinkou. Vitamín C pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Posiluje také imunitní systém. Brusinka brání infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest. Pijte několikrát denně čaj z echinacei. Pijte sklenici vody každou hodinu, aby se odplavovaly bakterie a toxiny.

Vitamín C - dávkování: 250 mg po dvou hodinách, v tomto případě i hořčík s B6-v lékárně Magme B6

Brusinka -   dávkování: 400 mg dvakrát denně

Konzumujte především saláty z kořenové zeleniny jako kořen celeru, petržele, pastináku apod.

Nezmizí-li obtíže do 36 hodin, vyhledejte lékaře, který Vám pravděpodobně předepíše antibiotika. Ta však zničí i užitečné bakterie ve střevech, které pomáhají chránit zažívací ústrojí. Probiotika (kultury užitečných bakterií) jsou prospěšná všem pacientům, kteří užívají antibiotika, protože doplňují užitečné bakterie.

Použitá literatůta:

Jiří Janča -  Praktické kalendárium alternativní medicíny

vydavatelství  EMINENT 2006,  www.eminent.cz

Marie Příhodová – Regenerace speciál, reflexní terapie zima 2012, www.regenerace.cz

 Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek

 Reader´s Digest Výběr 2001

Prosinectlusté střevo

Tlusté střevo v prosinci čeká zatěžkávací zkouška ve formě vánočních a silvestrovských oslav. Trpí také žlučník, játra, slezina a slinivka ( královna sliznic).

Stále se podceňujeme rozhodující úloha sliznic jako hlavního činitele funkce tlustého střeva, který vlastně rozhoduje o dalším jeho bytí a nebytí – a tím o dalším bytí a kvalitě života člověka.

Mochna stříbrná

V prosinci ji s úspěchem použijeme na udržení dobrého stavu tlustého střeva. Musíme ji však užívat v pravidelných intervalech a svědomitě. Při střevních potížích a jejich prevenci je mochna stříbrná nenahraditelná.

Nálev z  jedné čajové lžičky suché, krájené natě ve sklenici vody, čtyřikrát denně před jídlem po dobu 30 dní.

Celková bylinná kúra

Nezapomínejme na efektivní pořadí užívání popisovaných bylin:

·        Nejprve zbavit tlusté střevo ( i jiná střeva) jedů podáváním řimbaby obecné.

·        Následně upravit funkci střeva podáváním mochny stříbrné.

·        Udržovat střevo „ v pořádku“ podáváním jmelí bílého ( které funguje i jako prevence proti rakovině).

Doplňujeme vitamín C – rakytník, šťáva z černého rybízu, šťáva z aronie (černá jeřabina) apod.

Doplňujeme i vápník.

Použitá literatura:

Jiří Janča - Praktické kalendárium alternativní medicíny,

vydavatelství  EMINENT 2006

Kontaktní informace

Alla Beauty&Relax - Masáže Mořkovská
Na Humnech 888/15a
Liberec 3
46003
Česká republika
IČ:
DIČ
- Své služby nabízím od Po-Pá dle objednávek, je možné se dohodnout i na den pracovního volna - nutno vždy dojednat v dostatečném časovém předstihu. V případě zájmu mohu po dohodě přijet i za Vámi.